JAK MĄDRZE UCZYĆ SIĘ CZASOWNIKÓW NIEREGULARNYCH (GOTOWE MATERIAŁY)

Jest lista zagadnień w gramatyce angielskiej, które cieszą się wyjątkowo złą sławą. Wysoko na tej liście znajdują się czasowniki nieregularne.

A wiecie co? Akurat czasowników nieregularnych można nauczyć się całkiem sprawnie i przyjemnie (w porównaniu do wielu innych, rzeczywiście trudnych, aspektów angielszczyzny).

Skąd więc ta zła opinia? Z jakiegoś powodu chyba wszystkie podręczniki, które miałam w rękach (a miałam ich naprawdę wiele), zawierają alfabetyczną listę czasowników nieregularnych. Dla większości ludzi wkucie czegoś takiego na pamięć jest bardzo trudne: nauczenie się listy pozornie niepowiązanych ze sobą słów to dla naszego mózgu kompletnie bezsensowne zadanie. Uczymy się wtedy, kiedy dostrzegamy reguły i analogie.

Jak więc uczyć się czasowników nieregularnych? Typami. Zauważyliście kiedyś, że niektóre z nich się rymują? Problem w tym, że aby dojść do tego samodzielnie, trzeba się ich najpier nauczyć – i kółko się zamyka.

Ja przeszłam tę drogę przez mękę 😉 i – żeby inni nie byli skazani na to samo – przygotowałam zestaw materiałów, dzięki któremu będzie wam dużo łatwiej:

  • Listy czasowników nieregularnych ułożonych typami: krótszą, dla poziomów A1/A2 (po kliknięciu w podkreślone słowa przenosicie się na stronę słownika, gdzie możecie sprawdzić znaczenie, zobaczyć przykłady użycia i odsłuchać poprawną wymowę), oraz pełną listę dla bardziej zaawansowanych (również w wersji printer-friendly).
  • Ćwiczenie na podstawie piosenki autorstwa Fluency MC Stick, Stuck, Stuck.  Piosenka, którą znajdziecie tutaj, wykorzystuje rytm i rymy, dzięki czemu nawet nie wiecie, kiedy czasowniki wpadają wam w ucho.
  • Grę online, w której waszym zadaniem jest podróżować po świecie odpowiadać na pytania dotyczące czasowników nieregularnych. Celem jest zdobycie kodu, który pozwoli na otwarcie sejfu z niespodzianką. (Dla nauczycieli: Możecie tę grę z powodzeniem wyorzystać na zajęciach, wprowadzając elementy storytellingu.)
  • Jeśli lubicie aplikacje na telefon, polecam wam Color Verbs. Ta darmowa apka (zawiera reklamy) pozwala wam na przeglądanie kompletnej listy czasowników nieregularnych lub fiszek z definicjami, przykładami użycia i nagraną wymową oraz oznaczanie czasowników kolorami i grupowanie ich według typów, dzięki czemu zapamiętujecie je łatwiej.

Proszę się częstować 🙂

Podziel się artykułem z innymi


Nazywam się Agnieszka Kotarba. Jestem lektorką języka angielskiego z kilkunastoletnim doświadczeniem, metodykiem nauczania języków obcych, wykładowcą akademickim i twórcą marki Lingolution – angielski dla dorosłych. Lingolution stworzyłam z myślą o osobach dorosłych, którym nie odpowiada konwencjonalna oferta kursów w szkołach językowych, które oczekują zindywidualizowanego podejścia i szukają odpowiedzi na swoje specyficzne potrzeby związane z rozwojem językowym. W 2006 ukończyłam filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ze specjalizacją nauczanie języka angielskiego jako obcego. Uczestniczyłam też w studiach podyplomowych z psychologii biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jestem trenerem CELTA-S. Uczę i szkolę nauczycieli nie tylko w Polsce, ale też w innych miejscach na świecie, takich jak Hiszpania czy Liban. Specjalizuję się pracy z osobami dorosłymi, również w wieku dojrzałym, uczeniu tzw. wiecznych początkujących i osób, które czują, że ich rozwój językowy stanął w martwym punkcie, przełamywaniu lęku przed porozumiewaniem się w języku obcym i pracy nad negatywnymi przekonaniami dotyczącymi zdolności językowych. Korzystam z nowoczesnych technologii, które wspomagają naukę i wpływają pozytywnie na motywację. Każde spotkanie jest intensywne i ukierunkowane na osiągnięcie celu.