WYMOWA ANGIELSKA KROK PO KROKU

Jeśli miałeś w życiu chociażby jedną lekcję angielskiego, to już wiesz, że:

  1. Pisownia ma bardzo niewiele wspólnego z wymową i ciężko doszukiwać się w niej logiki (jeśli mi nie wierzysz, zajrzyj tutaj);
  2. W angielskim występuje bardzo wiele dźwięków trudnych dla Polaków (czyli takich, których w polskim nie mamy);
  3. Samogłoski są zabójcze.

Być może już teraz masz ochotę uciec z krzykiem, ale bear with me, sama uczyłam się wymowy angielskiej od podstaw, więc podpowiem ci, co trzeba zrobić, żeby i tobie się udało.

Na początek przyjmijmy dwa założenia:

  1. Twoim celem jest wymowa poprawna i zrozumiała  – nie to, żeby brzmieć jak native speaker;
  2. Masz sporo cierpliwości i samozaparcia. O ile opanowanie poprawnej wymowy jest osiągalne, nie przyjdzie ci to łatwo.

W tym wpisie skupię się na nauce wymowy dźwięków i pojedynczych słów. W kolejnym podpowiem ci, jak ćwiczyć melodię języka.

Czy musisz znać alfabet fonetyczny?

Dla niezorientowanych, alfabet fonetyczny tym różni się od zwykłego, że służy do zapisywania ściśle określonych dźwięków. Na przykład th może w zwykłym alfabecie przedstawiać [θ] (jak na początku słowa thing), [ð] (jak na początku this) albo [t] (jak w nazwie rzeki, która przepływa przez Londyn, Thames). Tymczasem symbol fonetyczny θ oznacza właśnie jeden ściśle określony dźwięk (zwany również fonemem).

Znajomość alfabetu fonetycznego oczywiście się przydaje, ale nie jest konieczna w czasach, gdzie łatwo znaleźć nagrania poszczególnych słów.

Polecam ci szczególnie dwa darmowe źródła:

  • Słownik online Cambridge – wpisz w wyszukiwarkę słownika wyraz, który cię interesuje. Obok niego zobaczysz transkrypcję oraz symbol głośniczka. Po kliknięciu w niego, usłyszysz prawidłową wymowę (możesz porównać ją z transkrypcją).
  • Słownik wymowy online Forvo – znajdziesz w nim nagrania wymowy słów przesłane przez native speakerów. Forvo działa trochę jak Wikipedia – nagranie może przesłać każdy, a jego poprawność weryfikują użytkownicy.

Jak nauczę się wymowy poszczególnych dźwięków?

Tutaj przyda ci się dobry nauczyciel, który będzie wiedział, których dźwięków uczyć, w jakiej kolejności, a – przede wszystkim – jak.

Możesz też skorzystać z bezpłatnych kursów dostępnych online. Znajdziesz je np. na stronie BBC Learning English: The Sounds of English dla mniej zaawansowanych oraz Tim’s Pronunciation Workshop od poziomu B1. Jeśli chcesz uczyć się wymowy amerykańskiej, wypróbuj stronę pronuncian.com. I wreszcie gratka dla zaawansowanych: Carnegie Mellon University udostępnia za darmo kurs American English Speech

Możesz też skorzystać z aplikacji, np. Learn English Sounds Right opracowanej przez British Council, albo Sounds wydawnictwa Macmillan.

Tutaj pobierzesz interaktywny PDF z angielskimi dźwiękami na komputer.

O czym warto wiedzieć?

  1. Wymowa brytyjska różni się od amerykańskiej (oraz od australijskiej, nowozelandzkiej itd.).
  2. Większość słowników podaje dwa warianty wymowy: brytyjski i amerykański. W brytyjskich słownikach amerykański podawany jest zwykle jako drugi.
  3. Absolutnych reguł dotyczących wymowy angielskiej, które można podać na samym początku nauki, jest bardzo niewiele i bywają zawodne. Dlatego warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania wymowy każdego nowego słowa. Nieprawidłową wymowę, która często sprawia, że trudno nas zrozumieć, jest bardzo trudno wykorzenić. Kosztuje to o wiele więcej wysiłku niż utrwalanie prawidłowej.

Po więcej wskazówek dotyczących nauki wymowy zapraszam cię już wkrótce.

 

 

Nazywam się Agnieszka Kotarba. Jestem lektorką języka angielskiego z kilkunastoletnim doświadczeniem, metodykiem nauczania języków obcych, wykładowcą akademickim i twórcą marki Lingolution – angielski dla dorosłych. Lingolution stworzyłam z myślą o osobach dorosłych, którym nie odpowiada konwencjonalna oferta kursów w szkołach językowych, które oczekują zindywidualizowanego podejścia i szukają odpowiedzi na swoje specyficzne potrzeby związane z rozwojem językowym. W 2006 ukończyłam filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie ze specjalizacją nauczanie języka angielskiego jako obcego. Uczestniczyłam też w studiach podyplomowych z psychologii biznesu na Uniwersytecie Ekonomicznym. Jestem trenerem CELTA-S. Uczę i szkolę nauczycieli nie tylko w Polsce, ale też w innych miejscach na świecie, takich jak Hiszpania czy Liban. Specjalizuję się pracy z osobami dorosłymi, również w wieku dojrzałym, uczeniu tzw. wiecznych początkujących i osób, które czują, że ich rozwój językowy stanął w martwym punkcie, przełamywaniu lęku przed porozumiewaniem się w języku obcym i pracy nad negatywnymi przekonaniami dotyczącymi zdolności językowych. Korzystam z nowoczesnych technologii, które wspomagają naukę i wpływają pozytywnie na motywację. Każde spotkanie jest intensywne i ukierunkowane na osiągnięcie celu.


Warning: Undefined variable $author_id in /home/lingolut/domains/lingolution.pl/public_html/wp-content/themes/educamp-pro/content-single.php on line 55

Warning: Undefined variable $author_id in /home/lingolut/domains/lingolution.pl/public_html/wp-content/themes/educamp-pro/content-single.php on line 55

Warning: Undefined variable $author_id in /home/lingolut/domains/lingolution.pl/public_html/wp-content/themes/educamp-pro/content-single.php on line 55